Ana Sayfa
Organizasyonumuz
İş Ortaklarımız
Ürün Portföyümüz
İnsan Kaynakları
İletişim
Türkçe (TR)
English (EN)
FMCG

Hızlı tüketim malları satış raflarında fazla beklemeyen, raf devir hızları yüksek, fiyatları düşük, satın alma kararı için fazla düşünülmeyen, marka bazında tercih edilen, kısa süreli stoklanan ve sürekli tüketilen ürünler olarak tanımlanmaktadır. Hızlı tüketim malları aynı zamanda CPG ( Consumer Packed Goods) " Perakende Tüketim İçin ...
SENER TRADE

E&S Ltd. 1976 yılında İtalyan Zanussi'den beyaz eşya ithalatı ile işe başladı. Bunu American Carrier Klimalarının ithalatı takip etti.
İlerleyen yıllarda devletimizin altyapısını geliştirme girişimlerinden dolayı devlet ihalelerine yoğunlaştık. Limanlarımızda bulunan Römorkların makine ve techizatını yeniledik. Magosa serbest ...
Öncelikler

Temsilciliğini yaptığımız markalara odaklanarak dünya standartlarında beceriler, süreçler ve iş yapış şekilleri geliştirmektir. İnsanları eğlendiren ve gülümseten markalarımızın arkasında ciddiyetle ve gururla yönetilen süreçler yatmaktadır.

FMCG

Hızlı tüketim malları satış raflarında fazla beklemeyen, raf devir hızları yüksek, fiyatları düşük, satın alma kararı için fazla düşünülmeyen, marka bazında tercih edilen, kısa süreli stoklanan ve sürekli tüketilen ürünler olarak tanımlanmaktadır.

Devamı

FMCG

Hızlı tüketim malları satış raflarında fazla beklemeyen, raf devir hızları yüksek, fiyatları düşük, satın alma kararı için fazla düşünülmeyen, marka bazında tercih edilen, kısa süreli stoklanan ve sürekli tüketilen ürünler olarak tanımlanmaktadır. Hızlı tüketim malları aynı zamanda CPG ( Consumer Packed Goods) " Perakende Tüketim İçin Paketlenmiş" ürünler diye de bilinse de; günümüzde "Hızlı Tüketim Malları" daha fazla kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hızlı tüketim mallarının temel özelliği, üretimden tüketime zaman kaybetmeden ulaştırılma şartıdır. Ürünler kendi içlerinde gıda, içecek, sigara, kişisel bakım, kozmetik, temizlik gibi alt gruplara ayrılsa bile lojistik anlamda soğuk zincir ürünleri, yaş sebze ve meyveler, kuru gıdalar, tekel ürünleri ve diğerleri gibi farklı segmentlere bölünmektedir. Her segmentte yer alan ürünlerin lojistikleri farklı yöntemlerle sağlanır. Farklılıklar gösterir.

Sektör rekabette öne çıkabilmek amacıyla farklı satış yöntemleri uygulamaktadır. Şirketlerin çoğu hem ihracat, hem iç piyasa için üretim yapmaktadır. İhracatları deniz, kara veya hava yolu ile forwarder şirketler aracığı ile yapılmaktadır. İç dağıtımda ise distribütörlere komple kamyonlarla taşıma yaptırılmakta, bu iş için nakliye komisyoncuları kullanmaktadırlar. Şehir içi zincir mağaza veya toptancı satışları lojistik şirketlere verilmektedir. Sıcak satış yapılan hızlı tüketim malları dağıtımı da şirketlerin kendi araçları ile sağlanmaktadır. Şirketler bu sayede rakipleri ile ilgili pazar bilgisi toplamakta, son satıcıya yakınlaşmakta, tahsilatlarını hızlandırmaktadır. Dolaşan araçlar bir gezer depo olarak değerlendirilmektedir.